Demokracie nepláče.

Tímto nadpisem začíná jeden z mnoha příspěvků z radnice v posledním čísle Zpravodaje města Hostinné. Pan starosta zde sděluje našemu městu rozhodnutí posledního zastupitelstva města z počátku září, kterým byla velmi „elegentně vyřešena“ otázka Místního referenda, které jsme se snažili v našem městečku iniciovat. V posledním odstavci všechny informuje, cituji: „Zmocněnec však na konání referenda netrval, z čehož vyplývá, že usnesení zastupitelstva respektuje jako dostatečné a nepošlapávající demokracii.“ (Zpravodaj města Hostinné 10/2014, Karel Klíma starosta).

Tento jeho pocit jako výše zmíněný zmocněnec ovšem nesdílím a proto zde zveřejňujeme dopis, který jsme adresovali všem signatářům návrhu Místního referenda a samozřejmě i všem ostatním obyvatelům města. Věřím, že po jeho přečtení budou mít všichni jasno, jaký postoj k tomuto tématu zaujímám jak já, tak celé naše sdružení Hostinné žije! Ono je totiž vždy nejlepší, i když asi ne nejjednodušší, se optat přímo všech aktérů a vytvořit si tak co možná nejreálnější obraz stavu věcí. :-)


Vážený, Vážená

předem upřímně děkujeme za Váš/Tvůj podpis pod návrh na konání místního referenda. Místní referendum je demokratický nástroj lidu k vyjádření, v našem případě, dlouhodobé nespokojenosti. V Hostinném i přes veškeré zákonem splněné podmínky návrh na vyhlášení místního referenda byl přehlasován na 20. zasedání městského zastupitelstva protinávrhem pana Junka, a to ve smyslu, že není potřeba referenda, protože město se rádo ujme plnění otázek samo. V obou případech se zodpovědnosti ujal pan starosta. V otázce drog s termínem do konce roku a v otázce kulturně-sportovního areálu bez závazného termínu plnění.
To v překladu znamená, že obě rozhodnutí týkající se referenda mohou být kdykoliv v budoucnu opět zastupitelstvem zrušena. Proto jsme usilovali o místní referendum, aby jeho výsledky zavazovaly jakéhokoliv starostu ke splnění závazků z něho plynoucích a apelovalo na morálku demokraticky zvolených zastupitelů. Návrh na konání místního referenda podepsalo 1.200 občanů, odevzdáno bylo 1.054 podpisů, a proto pro nás bylo velkým zklamáním, když tolik hlasů nebylo současnými zastupiteli vyslyšeno.
Požádali jsme o pomoc právníka z Transparency International pana Petra Leyera, který nám pomáhal od začátku. Bylo nám napsáno toto, cituji:

„Podle mého názoru jste dosáhli maxima, které se dalo dosáhnout… Kroky směřující k rekonstrukci areálu by se ani při konání referenda nedaly vymáhat právně. …lze uplatňovat maximálně politickou odpovědnost.“ Dále píše: „Zvažte dobře tedy, jestli budete trvat na konání referenda, protože může být Vaše snaha prezentována jako plýtvání s penězi města…“

Z tohoto důvodu jsme se tedy rozhodli NEtrvat na konání místního referenda a vyzvat Vás, abychom si takové „naše referendum“ udělali 10. -11. 10. 2014 při komunálních volbách. Toto je další demokratický způsob jak dát najevo svůj názor.
Děkujeme Vám za čas, který jste s námi při podpisových akcích strávili a za přátelské popovídání si o věcech, které nás tíží. Největším přínosem celé akce je, že jsme rozpoutali debatu o tématech, kterými se konečně naše město muselo začít zabývat. A i kdyby byl jen jeden zachráněný mladý život díky prevenci, kterou požadujeme, pak celá akce byla úspěšná a měla smysl.

Jak hlasovali zastupitelé 8 .9 .2014:

PRO PROTINÁVRH pana Junka, tedy PROTI KONÁNÍ Místního referenda:
MUDr. Erlebach Libor – KDU-ČSL
Ing.Chmelík Petr – ČSSD
Ing. Maštalíř Petr – KDU-ČSL
Mgr. Mědílková Ivana – ČSSD
Bc. Klíma Karel – KDU-ČSL
Anděl Tomáš – KDU-ČSL
Bartoš Petr – ODS
Junek Vladimír – TOP 09
Kováč Boris – KDU-ČSL
Václavík Milan – Nestraníci
Šmíd Petr – KDU-ČSL

PROTI PROTINÁVRHU pana Junka, tedy PRO KONÁNÍ Místního referenda:
Ing. Kovářová Miluška – KSČM
Ing. Krčmář Pavel – ODS
Ing. Sahánková Dagmar – SPLH
Jelínek Martin – VV
Kazihnitková Hana – SPLH
Nossková Radka – SPLH
Stavrovski Richard – SPLH
Voláková Hana – SPLH

Zdržel se hlasování:
Mgr. Faltová Iva

Děkujeme, za Hostinné žije! Petr Kesner
(PK)4 komentář k “Demokracie nepláče.

 1. Děkuji za propagaci svého jména, alespoň je jasně vidět, kdo tu za všechno může :)
  Dovoluji si upozornit na nepřesnost ve statistice hlasování: Paní ing. Kovářová (KSČM) hlasovala v jedné z otázek pro a ve druhé proti. Její podíl na celkovém hlasování je tedy 50% za každou z obou otázek. Přesto je však zařazena jednoznačně mezi hlasující „proti“, ačkoliv stejně tak by mohla být zařazena i mezi hlasující „pro“. Ale chápu, že tohle se hodí lépe.
  S pozdravem: Objektivitě zdar!
  Vladimír Junek

 2. Nemáte zač pane Junku :-),
  zdravím Vás a Vy se hlásíte k odpovědnosti za vše? Tak vyhraněně bych to zase neviděl :-).
  Co se týká nepřesnosti, tak tedy je potřeba doplnit, že v jedné otázce hlasovala proti Vašemu návrhu i paní Mgr. Faltová a ve druhé se hlasování zdržela. Nic se nám nehodí a jen jsme se pokusili obyvatelům našeho městečka vysvětlit náš postoj k poslednímu jednání zastupitelstva města.
  A za další. Každý komentář zde napsaný se zveřejňuje obratem, pokud je nevulgární a podepsaný jinak než „nickem“. Podpisy pod našimi články jsou jednoduše identifikovatelné dle osob na naší kandidátce a já osobně se podepisuji celým jménem všude. Takže nejsme žádní neznámí :-).
  Přeji Vám pohodové dny a pokud budete mít opět nějakou výtku na naší adresu není žádný problém mne kontaktovat, mé telefonní číslo zajisté máte.
  Petr Kesner

  PS: (PK) Petr Kesner, (MK) Martina Kosinová, (KŠ) Kateřina Šitinová, atd.

 3. Dobrý den pane Junku,
  děkujeme za podnět ke zlepšení našich stránek. Admin upravil všechny vložené články a iniciály našich jmen změnil na celá jména. Pravdou je, že jsme měli za to, že naše iniciály budou jasné, je to běžná praxe při psaní novinových i jiných článků (například ve Zpravodaji je KK podpis pana starosty).
  Většinu příspěvků tvoří několik členů našeho sdružení společně, nad vším diskutujeme a plánujeme společně.
  Každopádně za námět ke zlepšení „průhlednosti“ děkujeme.

  Kateřina Šitinová (kat.sitinova@gmail.com)

 4. Dobrý den i Vám paní Šitinová!
  Velice Vám děkuji, a to opravdu upřímně, za Váš přístup k mé iniciativě. Takhle jasnou a okamžitou reakci na moji výtku jsem opravdu nečekal. Vaše odpověď, ale v podstatě i reakce pana Kesnera, jsou ukázkou slušného jednání s občanem – pisatelem příspěvku. V návštěvní knize na webu SPLH jsem za každou připomínku osočován a nezasvěcený čtenář jejich webu musí okamžitě získat dojem, že s touto stranou není něco v pořádku. Ještě jednou Vám děkuji paní Šitinová za to, že i když jsme v podstatě oba na opačných stranách barikády, může v předvolebním boji fungovat slušný a poctivý dialog bez polopravd i vyložených lží.
  Zdraví Vás Vladimír Junek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>