Beseda s panem Farským, starostou Semil a poslancem ČR

Ze všech stran slyšíme o údajné provázanosti rodinných a pracovních vztahů mezi zastupiteli, které mají vliv na fungováním našeho města, což vytváří obrovský prostor pro korupci. Ze všech stran slyšíme o netransparentnosti veřejných zakázek. A 21.9.2014 mi bylo ctí potkat PANA POLITIKA, který umí zrealizovat to, o čem mnozí jen mluví.
Než pan Farský nastoupil na post starosty, tak mimo jiné vykonával funkci zastupitele a měl přehled o tom, jak město funguje a nelíbilo se mu to. Stejně jako se to nelíbí nám. Založil sdružení, které bylo složeno pouze z lidí bez vazeb na město a ono mělo obrovský úspěch u komunálních voleb se 7 mandáty pro zastupitele (druzí měli 3 mandáty) a byl zvolen starostou. Při posledních komunálních volbách již získali mandátů 12 z 21!

Rozhodli se, že se nebudou „šťourat“ v minulosti a hledat podezřelé zakázky a podobné věci, což je z mého pohledu krok správným směrem. I my chceme pracovat na tom, aby se město rozvíjelo a šlo kupředu, ne hledat kostlivce a bojovat s nimi celé volební období. Bývalé vedení města Semil bylo pochopitelně řádně naštvané, a to nejen za neúspěch ve volbách, ale také za změnu směru, kterou nové vedení v čele s panem Farským nastavilo. A tak se jim bohužel podařilo  uzavřít tzv. kohoutky (tedy přísun peněz) a nové vedení Semil bylo tak bez veškerých dotací celé dva roky.
Na začátku svého starostování a i v dalších letech se mu osvědčili besedy s občany, protože ono je nutné diskutovat o tom, co lidé chtějí. Je nepřípustné veřejně tvrdit, že město není o diskuzi.

Jeho návod je naprosto prostý: všechny zákonem povolené dokumenty jsou zveřejňovány na úřední desce, včetně všech(!) podkladů pro zastupitele. Všechna veřejná zasedání zastupitelů jsou nahrávána a v plné verzi publikována na úřední desce. Zásah do záznamu je nepřípustný. Každý občan si sám může udělat obrázek o „svých“ zastupitelích. Budu volit někoho, kdo tam celé 4 roky nepromluvil? Samozřejmě, že nebudu! Budu volit zastupitele, který umí prezentovat záměry, kvůli kterým byl zvolen? Ano, protože nebudu volit kejválka bez vlastního názoru, jehož zájmem není město, ale vlastní nebo cizí prospěch.

V Semilech mají zaměstnankyni, která je najata na čerpání dotací a vyplatí se jim.
Proč najímat externí firmy, které mají 1 zadání? Proč nemonitorovat celý prostor dotací a k tomu směřovat rozvoj města, když ty možnosti jsou? Tato paní registruje veškeré výzvy ze všech oblastí a porovnává je se strategickým plánem města. Pokud najde výzvu, která v plánu nemá prioritu, i tak má možnost o dotaci žádat a pro město tak získat veškeré dostupné dotace ze všech oblastí.

Plán rekonstrukce silnic a ulic:
V Semilech mají vybudovaný seznam všech ulic a silnic s plánem jejich opravy. Každý občan ví, kdy jeho úsek přijde na řadu. I kdyby až za 5 let, tak ví, že přijde. Tohle je velká součást transparentnosti.

Důležitá podpora místních řemeslníků, podnikatelů - ze začátku zveřejňovali zakázky nad 25.000,-Kč, zadávali poptávku a každý tak měl možnost přihlásit se do výběrového řízení. Dnes, ze zkušenosti, zveřejňují zakázky nad 50.000,-Kč.

Nejdůležitějším základem celé politiky Semil je strategický plán, pro který byl vytvořen Výbor za rozvoj města a jehož členy jsou zastupitelé ze všech politických uskupení. Proto je plán dodržován a dále rozvíjen. Nemění se změnou vedení a jeho nedodržování není přípustné.

Jak je možné, že areál koupaliště je ve Strategickém plánu města Hostinné z r. 2007 prioritou číslo 1, tedy realizace do 1-2 let? A věděli jste, že  kino má být bez kina, tedy bez promítacího zařízení? Já s tím nesouhlasím. Když rekonstrukce kina, tak i s kinem. Pokud se rekonstrukce provede bez kina, tak ho již nikdy mít nebudeme.

Panu Farskému za jeho návštěvu moc děkujeme a přejeme mu mnoho štěstí, a to jak v osobním životě, tak v jeho práci poslance, kde nyní bojuje především za centrální registr smluv. 

Martina Kosinová, Kateřina Šitinová

farskýNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>